Treść główna

Poradnik

Kwiaty doniczkowe w prezencie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wahać między kupnem kwiatów ciętych, a doniczkowych? Zastanawiałeś się czy wypada lub czy nie wybierzesz gatunku zbyt trudnego w obsłudze? Mamy na to parę rad!

Kwiaty doniczkowe dzięki swojej często wieloletniej trwałości są doskonałym prezentem. Są jednak jednocześnie prezentem dość osobistym, z tego względu są odpowiednie dla rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Kwiaty doniczkowe możemy podarować również współpracownikom, nauczycielom w podziękowaniach. Również są dobrym wyborem, jeżeli szukamy dodatku do prezentu dla pary młodej. Nie sięgajmy jednak po kwiaty doniczkowe, jeżeli wybieramy się na oficjalną uroczystość takie jak wręczenie dyplomów, konferencje, koncerty. Tutaj zdecydowanie bardziej elegancko wyglądają bukiety kwiatów.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wybór gatunku. Jeżeli znasz blisko osobę obdarowywaną i wiesz, że zajmowanie się kwiatami sprawia jej przyjemność i jednocześnie nie stanowi dodatkowego obciążenia, możesz wybrać gatunki „trudniejsze”. Jeżeli jednak nie posiadasz takiej wiedzy lub wiesz, że opieka nad kwiatami może stanowić dla kogoś kłopot koniecznie sięgnij po te gatunki, które są bardzo wytrzymałe na złe traktowanie. Przygotowaliśmy dla was krótką listę gatunków i podzieliliśmy ją na 3 grupy – Kwiaty dla ekspertów, kwiaty dla średniozaawansowanych oraz kwiaty dla amatorów. Krótko opisaliśmy problematykę w uprawianiu konkretnych gatunków, dokładne opisy o tym jak dbać o nasze kwiaty domowe będą się stale u nas pojawiać.

Kwiaty dla ekspertów

Storczyki, stanowią one cudowną oraz obszerną w wiele odmian grupę, jednak uprawa storczyków wymaga wiedzy o tym jak je pielęgnować oraz nawozić.

storczyk
Storczyk, łac. Phalaenopsis

Begonia zimowa. Choć może brzmieć to niewiarygodnie begonie wymagają sporej gimnastyki w uprawie. Wymagają wilgotnego powietrza i podłoża, a dodatkowo potrzebują zmiany stanowiska w zależności od pory roku.

Begonia zimowa, łac. Begonia hiemalis
Begonia zimowa, łac. Begonia hiemalis

Kwiaty dla średniozaawansowanych

Kalatea, trudność w uprawie kalatei stanowi głównie jej podlewanie. Jednak odpowiednie posadzenie rośliny znacznie ten proces ułatwi, wtedy pozostanie nam tylko pamiętać o częstym jej podlewaniu.

Kalatea pasiasta, łac. Calathea zebrina

Figowiec sprężysty, znany również jako fikus lirolistny. Figowiec bardzo dobrze się nadaje do warunków domowych, ponieważ lubi stałą oraz ciepłą temperaturę (19-24o). Główny problem stanowi wybór stanowiska. Figowiec lubi miejsca nasłonecznione, jednak nie może być to bezpośrednie nasłonecznienie, a światło rozproszone. Najlepiej więc umieścić go 1-2m od okna. I uwaga, tam już powinien pozostać, gdyż są roślinami, które bardzo przywiązują się do swojego miejsca.

Figowiec sprężysty, łac. Ficus elastica
Figowiec sprężysty, łac. Ficus elastica

Figowiec benjamina, pospolicie zwany benjaminem. Podobnie jak jego brat bardzo lubi dużo światła i nie przepada za zmianami miejsca zamieszkania. Nie przepada za nadmiernym podlewaniem i w okresie wegetacji powinien być zasilany nawozami. Lubi również częste zraszanie letnią wodą.

Figowiec benjamina, łac. Ficus benjamina, odmiana
Figowiec benjamina, łac. Ficus benjamina, odmiana „Variegata”

Hibiskus, czyli róża chińska lub ketmia. Roślina o pięknych i dużych kwiatach. Wymaga sporej wilgotności powietrza, nie może więc zimą znajdować się w poblizu grzejników. Lubi zraszanie, ale uwaga! Nie należy zraszać kwiatów oraz pąków gdyż może to prowadzić do powstawania plam.

Ketmia, łac. Hibiscus
Ketmia, łac. Hibiscus

Kwiaty dla amatorów

Skrzydłokwiat. Jest jedną z bardziej odpornych roślin. Wystarczy ustawić go niedaleko od okna, tak aby miał dostęp do światła jednak, żeby nie padało ono bezpośrednio na jego liście, gdyż może prowadzić do powstawania plam, i podlewać. Jeżeli terminowe podlewanie rośliny stanowi problem to nie szkodzi. Skrzydłokwiat sam nam o tym przypomni. Jeżeli jego liście zaczynają opadać, wyginać się do dołu to to jest ten moment, kiedy należy go podlać. Skrzydłokwiat ma to do siebie, że nawet jeżeli bardzo długo nie zauważymy, że liście opadły to i tak można go odratować obfitym podlewaniem.

Skrzydłokwiat, łac. Spathiphyllum
Skrzydłokwiat, łac. Spathiphyllum

Zamiokulkas zamiolistny. Pomimo swej skomplikowanej nazwy można zaliczyć go do roślin łatwych w obsłudze. Lubi miejsca półcieniste, a nawet cieniste. Nie lubi nadmiernego podlewania, toleruje krótkotrwałe okresy przesuszenia.

Zamiokulkas zamiolistny, łac. Zamioculcas zamiifolia
Zamiokulkas zamiolistny, łac. Zamioculcas zamiifolia

Kalanchoe Blossfelda potrzebuje dużo światła, ale należy jej oszczędzić bezpośrednich promieni południowych. Nie powinno się nadmiernie jej podlewać gdyż może to prowadzić do chorób liści.

Kalanchoe Blossfelda, łac. Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe Blossfelda, łac. Kalanchoe blossfeldiana

Sansewieria gwinejska jest sukulentem magazynującym wodę w liściach. Dobrze rośnie w słońcu, a nawet w pełnym cieniu. Im chłodniej tym mniej należy ją podlewać. Nie wymaga wielu zabiegów.

Sansewieria gwinejska, łac. Sansevieria trifasciata
Sansewieria gwinejska, łac. Sansevieria trifasciata

Szeflera drzewkowata. Wystarczy zapewnić jej umiarkowane podlewanie i osłonić przed ostrymi promieniami słonecznymi, a odwdzięczy się nam pięknie wybarwionymi lisimi. Jeżeli znajduje się blisko kaloryfera zimą można ją czasem zrosić wodą.

Szeflera drzewkowata, łac. Schefflera arboricola
Szeflera drzewkowata, łac. Schefflera arboricola

Przy wyborze kwiatów doniczkowych zwróćcie również uwagę na to, czy przyszły właściciel roślinki posiada zwierzęta. Psy oraz koty miewają tendencje do zjadania liści. W takim przypadku zrezygnuj z wymienionych gatunków: kroton, diffenbachia, monstera, filodendron, anturium, gwiazda betlejemska, amarylis, oleander, ficus, dracena.

To nie są wszystkie dostępna na naszym rynku gatunki. Dlatego zawsze przy wyborze porozmawiajcie ze sprzedawcą, który na pewno chętnie wam doradzi! Pamiętajcie również, aby poprosić o ładne zapakowanie kwiatu, w końcu doniczki produkcyjne w których rośliny przeważnie są sprzedawane nie należą do dekoracyjnych. Możecie również dokupić ładną donicę ceramiczną, to na pewno podniesie wartość wizualną waszego prezentu.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony