Co zrobić, żeby bukiet wytrwał jak najdłużej
W ciepłe dni bakterie w wodzie rozwijają się zdecydowanie szybciej, co wpływa negatywnie na żywotność bukietów. Niemniej jednak, bez względu na pogodę, odpowiednia pielęgnacja bukietu ma ogromny wpływ na jego żywotność.
Otrzymałeś piękny bukiet pachnących kwiatów? Z okazji urodzin, imienin, ślubu lub innej okazji? Nie wiesz co zrobić by świeżość kwiatów cieszyła Twe oczy jak najdłużej? Gonimy z pomocą!
Jak zadbać o bukiet w kilku krokach:
- rozpakuj bukiet z papieru
- przygotuj czysty wazon z przegotowaną letnią wodą
- wsyp odżywkę do kwiatów
- usuń liście i kolce z łodyg, by nie dosięgały do wody
- podetnij łodygi pod skosem na dł. ok 2-3 cm
- wstaw bukiet do wazonu z wodą i odżywką
- postaw kwiaty w chłodnym miejscu, z dala od owoców i telewizora
- wymieniaj wodę co 2 dni, każdorazowo podcinając łodygi
Plus kilka wyjaśnień „dlaczego”:
- czysty wazon z przegotowaną letnią wody zawiera mniej tlenu i dzięki temu spowalnia proces więdnięcia stojących w niej kwiatów
- odżywka do kwiatów spowalnia proces powstawania bakterii w wodzie
- usunięcie liści i kolców z łodyg, które znajdują się w wodzie, pomaga spowolnić proces gnicia roślin
- łodygi kwiatów cebulowych (m.in. tulipan, goździk, anturium, alstromeria, hiacynt, żonkil, cantedeskia, eustoma, frezja) potrzebują jedynie ok. 5 cm wody w wazonie
- róże lubią dużo wody (nawet ¾ wysokości wazonu)
- podcięcie łodyg pod skosem zwiększa powierzchnię pobierania wody
- zaleca się wymianę wody co 2 dni, ponieważ kanaliki łodyg kwiatów zatykają się, dlatego każdorazowo, po wymianie wody należy je przyciąć i wstawić bukiet do świeżej wody z nową odżywką
Obalamy MIT, potwierdzamy FAKT:
MIT:
Ani cytryna ani cukier ani ocet nie sprawią, że kwiaty dłużej zachowają swą świeżość. Całkiem przeciwnie – cukier wspomaga rozwój mikroorganizmów, które zatykają drożność systemu naczyniowego, a tym samym przyspiesza proces starzenia kwiatów i ich szybsze więdnięcie.
FAKT:
Specjalne florystyczne środki przedłużające trwałość kwiatów ciętych hamują rozwój bakterii i grzybów. Podobne działanie wykazuje tabletka aspiryny.
FAKT:
Słonecznik i lilia wydzielają sok mleczny – przed wstawieniem ich do wody należy wstawić podcięte już łodygi do wrzątku, potrzymać ok. 5 sekund, a następnie szybko wstawić je do wazonu z przegotowaną chłodną wodą. Taką czynność należy powtórzyć każdorazowo, gdy zmieniamy wodę w wazonie.