Treść główna

Poradnik

Monstera – jak hodować

Monstera, monstera… Roślinka, która przeżywa swój kolejny renesans i obecnie znajduje się wszędzie, nie tylko w donicach.

Monsterowy zawrót głowy opanował ubrania i wszelkie dodatki, kubki, tapety na ścienne i wszelkie inne artykuły dekoracyjne. Zawdzięcza to jak łatwo się domyślić swojemu pięknemu kształtowi liści. Ogromne, mocno powcinane i skórzaste w dotyku liście są rzeczywiście ozdobą wnętrz.

Jak już wspominaliśmy to nie pierwszy renesans monstery. Ponad 40 lat temu również przeżywała okres, kiedy wszyscy zachwycali się tym cudownym pnączem. Jednakże nieco później rośliny te zaczęły znikać z domów. Powód był dość prosty – monstera to bardzo duże pnącze, które mocno się rozrasta. Warto więc dziś zastanowić się nad tym czy będziemy mieć warunki, aby hodować u siebie to niezbyt małe pnącze.

monstera
Monstera

Monstera – charakterystyka

Monstera dziurawa, czyli Monstera deliciosa pochodzi z Meksyku i dorasta do ponad 3m wysokości. Ma mocno rozkrzewiony pokrój i pnie się za pomocą mięsistych, grubych korzeni przybyszowych obficie wyrastających na łodygach. Rozwija białe kolby kwiatowe z których mogą wykształcić się białe jagody o zapachu owoców tropikalnych.

monstera
Monstera

Stanowisko

Stanowisko dla Monstery powinno być dobrze oświetlone, aczkolwiek nie powinny to być bezpośrednio padające promienie słońca. Dobre oświetlenie jest kluczowe dla ładnego „wcinania” się liści. Im więcej będzie słońca tym głębiej powcinane będą liście.
Minimalna temperatura zimą to 10st, w pozostałych porach roku 18-24st.

Podlewanie monstery

Dla Monstery podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina ta nie lubi mocno wilgotnego podłoża, warto więc wiosną i latem podlewać ją raz w tygodniu a nadmiar wody wylać z podstawki, aby nie doprowadzić do przelania. Zimą należy ograniczyć podlewanie nawet do podlewania rośliny raz na dwa tygodnie.

Latem, gdy temperatura jest wysoka należy regularnie spryskiwać liście.

Nawożenie monstery

Od wiosny do jesieni zasilać uniwersalnym płynnym nawozem.

Podłoże

Monstera nie należy do roślin wymagających w kwestii podłoża. Warto posadzić ją w podłożu torfowym, czyli przepuszczalnym. Jeżeli decydujemy się na sadzenie rośliny w ziemi uniwersalnej warto rozluźnić ją w stosunku 3:1 perlitem, wermikulitem lub piaskiem. Dzięki temu gleba będzie lżejsza, pulchniejsza, a roślina będzie się szybciej rozrastać.

Uwagi

Przesadzenie Monstery powinniśmy zaplanować na wiosnę. Przesadzamy w momencie, kiedy korzenie wypełnia doniczkę, co przy mocnym wzroście rośliny może dziać się co roku.

Doskonałą podporą dla Monstery jest palik pokryty mchem. Jeżeli zadbamy o stałą wilgotność mchu poprzez spryskiwanie korzenie przybyszowe będą mogły na nim rosnąć.

Żółknięcie niższych liści spowodowane jest zbyt obfitym podlewaniem.

monstera
Monstera
Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony