Treść główna

Poradnik

Wiosenne kwiaty

Szara, ponura zima powoli odchodzi w zapomnienie. Nieśmiało pojawiają się pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny – coraz wcześniej zaczyna się robić jasno, a wieczory stają się dłuższe. Z czasem oznak zbliżającej się wiosny będzie coraz więcej aż w końcu pojawią się także kolorowe kwiaty – szafirki, hiacynty, prymule i żonkile.

Szafirki to piękne kwiaty cebulowe o wyglądzie dzwoneczka. Błękitne jak szafir i tak jak one występują w szerokiej gamie barw począwszy od jasnoniebieskiego po granatowy. Te niewielkie kwiaty najładniej prezentują się w kępkach w ogrodzie czy na balkonie. Odpowiednio traktowane odwdzięczą się pięknem nawet przez okres 5 lat.

Szafirki
Szafirki

Znacznie szerszą skalę kolorystyczną prezentują hiacynty – od bieli poprzez żółcie, pomarańcze do czerwieni, róży, fioletów i błękitów. To rośliny cebulowe, które mogą cieszyć nasze oczy w domu przez całą zimę a na balkonie lub w ogrodzie od marca do połowy maja. Tak, dokładnie, te piękne wiosenne kwiaty mogą kwitnąć w mieszkaniu w zimie – wystarczy tylko odpowiednio je przygotować. Hiacynty pięknie prezentują się niezależnie od miejsca w którym rosną – ziemia w ogrodzie, donice czy modne ostatnio szklane, przezroczyste naczynia z wodą zamiast ziemi.

Hiacynty
Hiacynty

Z wiosną kojarzą się przede wszystkim pierwiosnki nazywane także prymulami lub prymulkami. Te kolorowe kwiaty ładnie wyglądają w wiosennych kompozycjach. Istnieje tak duży dobór kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie czy lubi kwiaty jedno – lub dwubarwne. Prymulki cieszą oko już od marca aż do początków lipca zarówno pojedynczo jak i w połączeniu z innymi roślinami. Dzięki temu, że nie są wybredne pod względem gleby mogą być uprawiane w dowolnych miejscach – doniczki na balkonie, rabata kwiatowa czy ogródek skalny. Ważne jest tylko to, aby ziemia była mocno nawilżona.

Pierwiosnki nazywane także prymulami lub prymulkami
Pierwiosnki nazywane także prymulami lub prymulkami

Żonkile to kwiaty z rodziny amarylkowatych. Często mylone z narcyzami są ich żółtą odmianą. Te wiosenne, delikatne kwiaty nie lubią przymrozków. Zakwitają pod koniec marca, a kwiaty utrzymują się do końca maja. Nie mają zbyt wielu wymagań odnośnie uprawy dlatego też dzięki właściwemu przygotowaniu cebulek mogą zakwitnąć nawet zimą w pomieszczeniach. Żonkile idealnie nadają się do wiosennych bukietów – samodzielnie lub w kompozycji z innymi kwiatami pod jednym tylko warunkiem. Trzeba wstawić je do wody dzień wcześniej, aby usunąć trujące dla innych kwiatów substancje.

Żonkile
Żonkile

Szafirki, prymulki, hiacynty czy żonkile to tylko niektóre z roślin, które upiększają świat. Wszystkie te piękne kwiaty mogą jednak już zimą przypominać o zbliżającej się wiośnie. Zapaleni ogrodnicy wiedzą jak jesienią w odpowiedni sposób przygotować cebulki lub korzenie roślin. Można jednak prościej – nasza kwiaciarnia oferuje szeroki wybór roślin doniczkowych.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony