Treść główna

Poradnik

Grubosz jajowaty

Crassula Ovata

Egzotyczna, przypominająca odrobinę swoim kształtem baobab, roślina znana na całym świecie i kojarzona ze szczęściem oraz dobrobytem. Dziś znamy ją jako drzewo szczęścia, kiedyś nazywana była w Polsce bożym drzewkiem. Również za granicą jej potoczne nazwy sugerują, że przynosi ona szczęście i pieniądze.

Przesądy przesądami, ale gruboszowi nie można odmówić jednego – niecodziennego piękna. Intensywnie wybarwione ciemnozielone i błyszczące liście cieszą oko cały rok. Często u tego gatunku spotyka się czerwoną obwódkę dookoła liści. Grubosz świetnie nadaje się do formowania dzięki czemu jest lubiany przez miłośników bonsai. Jest to roślina mało wymagająca i długowieczna, co tylko poszerza grono jej wielbicieli.

Charakterystyka

Grubosz jajowaty należy do rodziny sukulentów, czyli gromadzi w liściach wodę na okresy suszy. Jest to bylina, która w swoich naturalnych warunkach dorasta od 2,5 do 5m. Grubosz to bogato rozgałęziony krew z grubymi, brązowymi pędami oraz szerokimi, mięsistymi, jajowatymi liśćmi. Kwiaty są drobne, białe lub bladoróżowe. W naszych, domowych warunkach kwitnie jednak rzadko. Zdarza się do starszym okazom.

Mięsiste liście grubosza jajowatego
Mięsiste liście grubosza jajowatego

Stanowisko

Drzewo szczęścia pochodzi z suchych obszarów Afryki Południowej. To, oraz fakt, że należy do sukulentów wiele mówi nam o jego preferencjach.

Roślina powinna znajdować się w miejscu jasnym do słonecznego, latem ciepłym. Zaleca się wystawianie jej na zewnątrz w miejsce osłonięte od deszczu oraz silnego, prażącego południowego słońca. Mocne słońce może prowadzić do czerwienienia oraz marszczenia się liści. Wystawianie rośliny na zewnątrz latem zwiększa jej szanse na kwitnienie w dorosłym wieku.

W domu więc nadaje się na wschodnie oraz zachodnie parapety. Może znajdować się blisko okna południowego.

Podlewanie

Kluczową zasadą w pielęgnacji sukulentów jest podlewanie roślin w momencie, kiedy ziemia całkowicie przeschnie po poprzednim podlewaniu. Tak samo postępujemy w przypadku grubosza jajowatego.
Zimą roślinę warto przenieść do zimniejszego pomieszczenia, aby zapewnić jej naturalny cykl wegetacyjny, czyli aby mogła przejść w stan spoczynku. Odpowiednia temperatura to 8ºC – 12ºC. Wtedy również bardzo mocno ograniczamy jej podlewanie.

Nawożenie

Latem możemy nawozić grubosza raz w miesiącu nawozem do kaktusów. Zimą nie nawozimy!

Podłoże

Sprawdzi się dobrze uniwersalna ziemia z domieszką piasku oraz gliny. Ponieważ roślina nie lubi nadmiernej wilgoci można na spód doniczki ułożyć warstwę drenażu.

Przesadzanie

Przesadzamy w momencie, kiedy korzenie nie mieszczą się w doniczce. Zauważymy to, jeżeli przez dziury na dole w doniczce zaczynają „wychodzić” korzenie.

Grubosza najlepiej przesadzić na początku marca.

Zaleca się stosowanie ciężkich, ceramicznych donic. Grubosz jest rośliną „ciężką” dzięki swoim grubym pędom oraz liściom kumulującym wodę, łatwo więc o jego przewrócenie się, które może mieć bardzo przykre skutki, gdyż liście i pędy są łamliwe.

Rozmnażanie

Do zalet rośliny można dołączyć fakt, że bardzo łatwo się rozmnaża – z sadzonek wierzchołkowych oraz liściowych. Wystarczy obciąż gałązkę lub ułamać liść, pozostawić na parę godzin do przeschnięcia a następnie umieścić w podłożu. W ten sposób szybko można obdarować bliskich małymi drzewkami szczęścia.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony