Treść główna

Poradnik

Fiołek Afrykański, czyli Sępolia Fiołkowa

Saintpaulia Ionantha

Fiołek afrykański należy do najpopularniejszych roślin ze względu na różnorodność dostępnych odmian różniących się kolorem oraz kształtem kwiatów. Choć roślinka niepozorna, wprawiająca w nostalgiczną zadumę ma swoje rzesze wielbicieli na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych istnieją stowarzyszenia skupiające jej miłośników. Sępolia jest rośliną, która kwitnie prawie cały rok, bardzo łatwo się rozmnaża i dzięki mnogości odmian może szybko zamienić parapet w kolorową oazę. Oczywiście z rodzimym fiołkiem nie ma wiele wspólnego, ponieważ należy do zupełnie innej rodziny.

Sępolia fiołkowa pochodzi z górzystych rejonów Afryki Wschodniej.

Fiołek Afrykański
Fiołek Afrykański

Charakterystyka

Fiołek afrykański to niska bylina z nieduża rozeta mięsistych, lekko karbowanych liści wrastających na mięsistych ogonkach. Kwiaty są pięciopłatkowe zebrane w niewielkie grona w różnych kolorach. Zarówno kwiaty jak i liście są krótko owłosione. Roślina jest niewielka, utworzona rozeta z liści ma zazwyczaj 25-30 cm. Kwitnie prawie cały rok, z wyjątkiem miesięcy zimowych.

Stanowisko

Sępolia lubi dużo światła, jednak nie powinny padać na nią bezpośrednio promienie słoneczne, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści i powstawania żółtych plam. Roślina znosi miejsce półcieniste.

Podlewanie

Podlewać należy tylko miękką wodą, można więc wykorzystać do tego wodę przegotowaną. Sępolię należy podlewać od dołu – nalewamy wody do podstawki lub stawiamy donicę w pojemniku z wodą na pół godziny.

Jeżeli nalewamy wody do podstawki po pól godzinie należy odlać jej nadmiar. W czasie wzrostu i kwitnienia utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża, zimą podlewamy oszczędniej. Nigdy nie podlewamy rośliny z góry. Również nie należy moczyć liści i kwiatów, ponieważ prowadzi to do gnicia ogonków liściowych i korzeni.

Sępolia nie lubi suchego powietrza. Jednak ze względu na gnicie liści i ogonków nie wolno jej spryskiwać. Aby podnieść wilgotność powietrza umieszczamy doniczkę z rośliną w większej donicy, przestrzeń pomiędzy donicami wypełniamy wilgotnym torfem.

Nawożenie

Od wiosny do jesieni nawozimy raz na 2 tygodnie podczas podlewania roztworem nawozów mineralnych o niskim stężeniu.

Podłoże

Wystarczająca jest uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Przesadzanie

Sępolię należy przesadzać na początku wiosny. Nie należy jednak tego robić częściej niż na 2 lata. Odpowiednie dla niej będą płytkie pojemniki.

Rozmnażanie

Rozmnażamy z pobranych sadzonek liściowych zanurzonych w ukorzeniaczu, a następnie umieszczonych w ciepłym podłożu (20-25ºC)

Uwagi

Aby cieszyć się długim kwitnieniem rośliny należy usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony