Treść główna

Poradnik

Świeżość kwiatów

Towarzyszące nam od wieków kwiaty zawsze były sposobem wyrażania emocji. Co zrobić aby cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Każdy gatunek różni się niektórymi zasadami jednak dla wszystkich kwiatów ciętych jest parę wspólnych zasad, których przestrzeganie znacznie wydłuży trwałość naszych kwiatów.

Tulipany w wazonie
Tulipany
 1. Podcinaj końcówki
  Końcówki kwiatów należy przyciąć 2-3 cm po kątem ostrym. Najlepiej w tym celu użyć ostrego noża, tak aby cięcie było czyste i gładkie – dzięki temu zwiększa się powierzchnia chłonna łodygi oraz odblokują się naczynia dzięki którym rośliny pobierają wodę. Używanie sekatora do cięcia może doprowadzić do zmiażdżenia łodygi. Po podcięciu kwiatów należy włożyć je do świeżej wody.
 2. Usuń zbędne liście
  Usuń liście z dołu łodygi. Pozostawienie ich zanurzonych w wodzie doprowadzi do gnicia co znacznie przyspiesza proces przekwitania kwiatów. Nie usuwaj jednak wszystkich liście, pozostaw te na górze. Zapewni to ciągłość procesów fotosyntezy i doda kompozycji naturalnego wyglądu.
 3. Zanurz końcówki we wrzątku
  Zanurzanie końcówek we wrzątku działa dla dwóch grup roślin. Pierwsza grupa to rośliny o zdrewniałych łodygach (bez, róże). Zanurzenie ich w wrzątku poprawi system irygacyjny rośliny dzięki czemu będzie pobierała ona więcej wody. Druga grupa to rośliny które posiadają w pędach sok mleczny (maki, gazanie, poinsecje). Po przycięciu końcówek tych kwiatów z pędu wycieka sok. Zanurzenie ich we wrzątku zapobiegnie zakrzepnięciu soku na powierzchni cięcia i zablokowaniu dostępu wody. Po zanurzeniu łodygi we wrzątku należy usunąć sok np. za pomocą papierowego ręcznika.
 4. Zadbaj o naczynie czyste naczynie oraz wodę
  Woda w której znajdują się kwiaty powinna być przegotowana. Przegotowanie wody spowoduje usunięcie z niej pęcherzyków powietrza, które są odpowiedzialne za blokowanie systemu irygacyjnego kwiatów. Zaleca się również codzienną wymianę wody. Zapobiegnie to rozwojowi mikroorganizmów, które mają podobne działanie jak pęcherzyki powietrza.Ważne jest również aby naczynie w którym przetrzymujemy kwiaty cięte było czyste oraz suche przed umieszczeniem tam naszych kwiatów. Pozostawiony bród, plamy na naczyniu mogą prowadzić do rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo jeżeli możesz – używaj metalowych naczyń. Woda będzie dłużej świeża i czysta.
 5. Kup kwiaty w pąkach
  Pomimo, że rozwinięte kwiaty są znacznie bardziej atrakcyjne kupno kwiatów w pąkach pozwoli nam na dłuższe cieszenie się ich urokiem. A i pąki mają swój niecodzienny urok.
 6. Unikaj bezpośredniego słońca i zadbaj o wilgoć
  Kwiaty lubią słońce. Wystawianie jednak naszych kwiatów ciętych na bezpośrednie słońce w ciągu dnia powoduje, że szybciej one przekwitają. Staraj się więc umieścić wazon w takim miejscu aby uniknąć bezpośredniego słońca. Zadbaj o wilgotne powietrze w mieszkaniu. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić możesz spryskiwać kwiaty przegotowaną wodą. Unikaj jednak spryskiwania cantadeskii, róży, kamelii, tulipanów oraz goździków. Spryskanie tych kwiatów może doprowadzić do powstawania plam i przebarwień na płatkach.

Te podstawowe zasady spowodują, że Twoje kwiaty będą stały znacznie dłużej. Jak wcześniej wspominaliśmy niektóre gatunki mają swoje własne zasady. I tak:

 1. Tulipany
  Tulipany nie lubią towarzystwa oraz dużej ilości wody w wazonie. Mieszanie tulipanów może spowodować, że szybciej stracą świeżość. Jeżeli tak się stanie zawiń je w czysty papier, włóż do zimnej wody i umieść na noc w chłodnym miejscu. Dzięki temu szybko odzyskają świeżość. Aby przedłużyć ich kwitnienie zanurz łodygi w mocnym roztworze alkoholu.
 2. Róże
  Poza wspomnianym wcześniej zanurzaniu łodyg we wrzątku dodaj do wody w której stoją kwiaty soli kuchennej (5g/1l wody) lub przed umieszczeniem kwiatów w wazonie zanurz ich łodygi na 10 minut w spirytusie lub occie.
 3. Hortensje oraz piwonie
  Po podcięciu łodyg zanurz je na 10 min w occie lub w spirytusie.
 4. Frezje
  Na dwie lub trzy godziny zanurz kwiaty w roztworze słabego alkoholu. Po umieszczeniu roślin w naczyniu dodaj do wody cukry (10g.1l wody).
 5. Chryzantemy
  Zanurz końcówki łodyg we wrzątku, a następnie umieść je w zimnej wodzie. Spryskuj kwiaty czystą wodą 1-2 razy dziennie.
Róże
Róże
Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony