Sansewieria
Ze względu na kształt oraz wybarwienie swoich liści potocznie nazywana wężownicą Sansewiera jest rośliną liczącą około 70 gatunków. W uprawie domowej spotykamy zaledwie parę odmian tej pięknej i różnorodnej rośliny. W Polsce najczęściej uprawiane odmiany domowe sansewiery to sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata) oraz sansewieria cylindryczna. Warunki uprawy są identyczne w obu przypadkach.
Uprawa sansewieria
Sansewieria jest sukulentem, czyli rośliną która przystosowała się do życia w siedlisku z ograniczonym dostępem do wody. Liście sukulentów przystosowane są do gromadzenia wody. Dzięki swojej budowie sansewieria jest doskonałą rośliną dla zapominalskich. Nie wymaga ona częstego podlewania. Pozostawiona bez wody może przetrwać nawet miesiąc. Nie posiada również wymagań dotyczących stanowiska, może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu. Sansewieria może rosnąć w suchych mieszkaniach, nie jest polecana do mieszkań o dużej wilgotności powietrza gdyż może to prowadzić do gnicia rośliny. Roślina kwitnie niepozornymi, jasno zielonymi kwiatami. W uprawie należy pamiętać aby nie nabłyszczać rośliny.
Podlewanie: latem raz na 1-2 tygodnie, zimą można co 3-4 tygodnie.
Kwitnienie: początek lata, po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany.
Nawożenie: latem, co 3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym.
Przesadzanie: wiosną, przesadzamy w momencie gdy obecna donica jest za mała.
Rozmnażanie
Zarówno sansewierię gwinejską jak i cylindryczną najłatwiej można rozmnażać przez podział roślin. Rozmnożenie przez podział powinno nastąpić późnym latem. W tym celu należy wciągnąć roślinę z donicy i delikatnie dłońmi oddzielić młode odrosty. Tak wyselekcjonowaną młodą sadzonkę sadzimy w osobnej donicy. Jest to najprostszy i jednocześnie najpewniejszy sposób rozmnożenie tej rośliny ponieważ oddzielając roślinę oddzielamy ją razem z jej systemem korzeniowym, dzięki temu roślina może swobodnie dalej rosnąć. Warunkiem jednak jest wykonanie podziału ostrożnie, tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślin, zarówno starszej jak i młodszej.
Ciekawostki
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przeprowadziła ostatnio badania dotyczące wpływu roślin na oczyszczanie powietrza. Wyszła im całkiem spora lista, a na tej liście znajduje się również Sansewieria!
NASA brała pod uwagę 5 związków chemicznych najczęściej występujących w naszym otoczeniu. Są to:
- trichloroetylen (występuje w tuszach do drukarek, farbach, lakierach, rozpuszczalnikach),
- aldehyd mrówkowy (torby papierowy, papier woskowany, ręczniki papierowe),
- benzen (plastiki, detergenty, pestycydy, dym tytoniowy, kleje, woski),
- ksyleny (wyroby skórzane, dym tytoniowy, spaliny),
- amoniak (środki do mycia okien, pasty do podłóg, nawozy sztuczne).
Według badań sansewieria oczyszcza powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu oraz ksylenów. Czyli z 4 na 5 związków chemicznych! To całkiem dobry wynik.
W związku z czym, jeżeli jesteście palaczami papierosów, pracujecie w drukarni lub lakierni wzbogaćcie swoje otoczenie o tę nieskomplikowaną roślinę, pracy przy niej nie wiele, a korzyści całkiem spore.