Treść główna

Poradnik

Kiedy kupić piwonie i dlaczego róże dostępne są przez cały rok?

Lato chyli się ku końcowi, a wraz z końcem lata przekwitają rośliny w naszych ogrodach. Kwiaty cięte dostępne w kwiaciarniach zazwyczaj pochodzą ze szklarni, a co za tym idzie – ich produkcja może trwać przez cały rok. Jednakże tak zwana sezonowość kwiatów, czyli to w jakim terminie kwitną one w naturalnych warunkach jest jednym z czynników mającym wpływ na ceny kwiatów ciętych dostępnych w sklepach. Jeżeli więc zastanawiacie się jakie wybrać kwiaty na urodziny cioci we wrześniu lub wybieracie się na ślub w maju warto wiedzieć, które kwiaty będą wtedy dostępne.

Trwałe i najbardziej rozpowszechnione gatunki kwiatów ciętych produkowane są w szklarniach przez cały rok. Ich cena w ciągu roku wacha się i zależy głównie od warunków atmosferycznych. Aby roślina zakwitła potrzebuje odpowiedniej temperatury i światła. W związku z tym w naszych warunkach klimatycznych zimą należy zapewnić szklarniom ogrzewanie oraz prawidłowe oświetlenie. Liczmy się więc z wyższymi cenami kwiatów zimą.

Na rynku florystycznym przez cały rok dostępne są gatunki takie jak: róże, gerbery, goździki, eustomy, lilie, anturium, tulipany, chryzantemy drobnokwiatowe oraz orchidee.

Piwonie
Na zdjęciu Paeonia lactiflora Piwonia chińska odm. „Sarah Bernhardt”

Istnieją jednak kwiaty, które dostępne są tylko wtedy, kiedy kwitną w swych naturalnych warunkach. Jeżeli więc planujecie ślub i nie wyobrażacie sobie bukietu ślubnego z innych kwiatów niż hortensja warto wiedzieć, w którym miesiącu jest ona dostępna.

Styczeń i luty

Styczeń oraz luty niestety są miesiącami ubogimi w kwiaty, polecamy więc sięgnąć tutaj po te gatunki, które dostępne są przez cały rok.

Marzec

W marcu pojawiają się już frezje, narcyzy, irysy, czosnki, anemony lub hiacynty.

Kwiecień

Początek wiosny obfituje zwiększoną ilością oraz różnorodnością tulipanów. Dodatkowo można znaleźć jaskry, alstroemerie, mieczyki, lewkonie.

Maj

Zazwyczaj w maju wszystko już żyje i tętni kolorami. Jest to też jedyny miesiąc, kiedy dostępne są konwalie majowe. Pojawiają się również piwonie, te jednak będą dostępne aż do lipca. Kwitną również maki, jaskry, limonium, ostróżki, celozje, łubiny, mieczyki.

Czerwiec i lipiec

W czerwcu zaczynają się pojawiać hortensje we wszystkich swych możliwych kolorach i będą dostępne prawie do jesieni. Pozostałe kwiaty kwitnące w czerwcu oraz lipcu: piwonia, łubin, strelicja, mieczyk, floks, ostróżka, campanula, lwia paszcza, dalia, jeżówka, cynia.

Sierpień i wrzesień

W sierpniu na rynku florystycznym zaczynają pojawiać się chryzantemy o dużych ozdobnych kwiatach, kwiaty lawendy, wrzosy, piękny słonecznik oraz astry. Astry i słoneczniki są zwiastunem jesieni. Dodatkowo dostępne są mieczyki, frezje, rudbekie, jeżówki, lwie paszcze, kosmosy.

Październik

W październiku króluje aksamitka, jaskier, amarantus oraz kalia. Wciąż dostępne są chryzantemy, astry, lawendy, wrzosy, rudbekie, jeżówki.

Listopad i grudzień

W tych miesiącach warto sięgnąć ponownie po rośliny produkowane w szklarniach.

Konwalie
Na zdjęciu od lewej Convallaria majalis Konwalia majowa oraz Syringa vulgaris Lilak

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony