Treść główna

Poradnik

Florarium – las w słoiku

Ogrody w szkle cieszą się dziś ogromna popularnością. Internet kipi od ofert kursów lub gotowych ogrodów często za nie mała cenę. Pokażemy wam jak można wykonać je samodzielnie i mieć swój własny mały las w słoiku!

Floraria dzielimy na dwie kategorie – florarium zamknięte i florarium otwarte.

Różnią się one mikroklimatem który się tworzy. Można stworzyć zamknięty świat, miniaturę atmosfery ziemskiej lub zapewnić ochronę przed przeciągami przy jednoczesnym stałym dostępie do powietrza z zewnątrz.

Florarium otwarte

Florarium otwarte to niewiele więcej jak kompozycja z roślin doniczkowych umieszczona głęboko w szkle. Jest to doskonałe rozwiązanie dla roślin wrażliwych na przeciągi, czujących się dobrze w cieple i charakterystycznym mikroklimacie, który zapewnia szklany pojemnik przy ciągłym dostępie do świeżego powietrza. Są to doskonałe warunki dla roślin tropikalnych: ananas, bromelia, paprocie, storczyki, hibiscus, tunbergia, figa, fuksja, cytryna.

Sukulenty nie będą się czuły dobrze w wysokim pojemniku. Są to rośliny potrzebują ciepła, suchego podłoża i przewiewu. Dla takich roślin zaleca się stosowanie niskich szkieł, które nie będą przesłaniać roślin. Wystarczy zapewnienie odpowiedniego drenażu i podłoża. W tym przypadku można wykorzystać: aloes, cereus, żywe kamienie, kalanchoe, grubosze, eszeweria, kaktusy szczepione, hatiory, haworsja, opuncje.

Florarium otwarte
Florarium otwarte

Florarium zamknięte

Największa zaleta florarium zamkniętego to, gdy tylko równowaga wewnętrzna się ustali, nie wymaga nadmiernych prac. Przy zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości wody i zamknięciu obiegu, czyli zakryciu pojemnika, woda zacznie krążyć – parować, skraplać się. Rośliny przeprowadzając proces fotosyntezy będą wytrzymywały równowagę gazową wewnątrz. Rozwiązanie idealne – zamykamy pojemnik i obserwujemy jak mały świat funkcjonuje.

Przestrzeń w naszym szklanym naczyniu jest niewielka, w związku czym szybki wzrost roślin nie jest pożądany – rośliny nawozimy sporadycznie, raz w roku rozcieńczonym roztworem nawozu.

Florarium zamknięte
Florarium zamknięte

Najważniejszym elementem pielęgnacji florarium zamkniętego jest usuwanie martwych i więdnących części roślin, które będą gniły. Brak organizmów rozkładających materię powoduje zachwianie się ekosystemu i może go zniszczyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na floraria wyściełane delikatnym mchem.

W wilgotnym florarium możemy umieścić: filodendron pnący, bluszcz, marantę, fitonię, paprocie, widliczki.

DIY Florarium zamknięte

Przygotuj:

  1. Szklane naczynie o dowolnym kształcie z pokrywą
  2. Drenaż, może to być keramzyt, który jest lekki ale równie dobrze sprawdzi się żwir
  3. Węgiel aktywny
  4. Ziemia uniwersalna
  5. Zraszacz z odstaną wodą
  6. Ewentualne elementy dekoracyjne

Naczynie należy dokładnie umyć. Można je wyparzyć za pomocą gorącej wody i osuszyć. Na dnie pojemnika umieszczamy 2-3 cm drenażu i przykrywamy cienką warstwą węgla aktywnego.

Zastosowany drenaż zapobiegnie gniciu, a węgiel usuwa toksyny i nieprzyjemny zapach. Na wierzch drenażu z węglem wsypujemy warstwę ziemi i lekko ją zagęszczamy np. uklepując. Posadź rośliny. Rób to delikatnie, jednak jednocześnie pamiętaj aby zostały stabilnie osadzone w podłożu. Roślin nie umieszczaj zbyt blisko siebie, każda z nich powinna mieć przestrzeń aby móc się rozrosnąć. Zraszaczem zwilż podłoże.

Przykryj naczynie i ustaw w jasnym miejscu. Najlepiej aby były to rozproszone promienie słońca, zbyt ostre światło może będzie prowadziło do znacznego wzrostu temperatury wewnątrz i może doprowadzić do przegrzania i śmierci roślin.

Obserwuj obieg wody w słoju Jeżeli jest jest za dużo ścianki szkła będą stale zaparowane a podłoże błotniste. należy wtedy otworzyć słój i pozwolić wodzie swobodnie wyparować. Jeżeli podłoże z kolei będzie za suche jeszcze raz użyj zraszacza i zroś rośliny.
Odpowiednia ilość wody powoduje, że nasz słój staje się bezobsługowy.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony