Treść główna

Poradnik

Guzmania – odrobina tropików w Twoim domu

Guzmania

Roślina doniczkowa Guzmania należy do rodziny bromeliad (Bromeliacae) i fascynuje swoim egzotycznym wyglądem. Wiele gatunków wyłoniło się dzięki selekcjom różniącym się kolorem lub kształtem. Czy to w klasycznym czerwonym, różowym, żółtym, pomarańczowym czy dwukolorowym, z atrakcyjnymi przylistkami, bromelie szybko wprowadzą do Twojego domu odrobinę tropików. Idealnie sprawdzi się na prezent dla mamy, babci czy przyjaciółki.

Wszystkie gatunki guzmanii pochodzą z tropikalnej dżungli Ameryki Południowej.

Guzmania ma charakterystyczny wzrost i składa się z gęstych rozet liściowych, które są ułożone w kształcie lejka. W zależności od gatunku osiąga wysokość od 20 do 50 centymetrów. Egzotyczna roślina zachwyca niezwykłym wyglądem, który nadaje każdemu pomieszczeniu egzotycznego charakteru.

Guzmania
Guzmania

Dzięki naszym wskazówkom pielęgnacyjnym ta ozdobna roślina będzie rozwijać się pięknie również w Twoim domu.

  • idealna temperatura od 18-25 stopni Celsjusza
  • miejsce przy oknie bez bezpośredniego światła słonecznego ponieważ może to spowodować oparzenia liści
  • jako roślina tropikalna dobrym miejscem dla rośliny będzie także łazienka z dostatecznym światłem, ciepłem i wysoką wilgotnością
  • w zależności od gatunku osiąga od 20-50cm wysokości
  • lubi dobrze przepuszczalne podłoże. Odpowiednia będzie mieszanka ziemi doniczkowej i podłoża do storczyków
  • podlewać do rozety liściowej, w doniczce należy utrzymywać średnią wilgotność podłoża. Nadmierne podlewanie rośliny sprzyja gniciu korzeni.
  • Guzmania lubi wilgotne powietrze, jednak nie należy jej zraszać. Roślinę można ustawić na podstawce wypełnionej kamieniami zalanymi wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza.
  • w okresie od listopada do maja należy podlewać odżywką przeznaczoną do roślin kwitnących co 10-14 dni

Sprawdź koniecznie, może aktualnie mamy guzmanię dla Ciebie w naszym sklepie 🙂 Możesz podarować ją bliskim na prezent lub kupić, aby pięknie wybarwione rozety cieszyły Twoje oczy podczas pracy na home office lub spokojnych poranków i wieczorów.

PLUSY- Nie wymaga częstego podlewania. Kwitnie długo.

MINUSY- Kwitnie tylko raz. Pojedyncza rozeta po przekwitnięciu rośnie 2-3 lata po czym stopniowo zamiera wydając odrosty. Dlatego polecamy kupować rośliny, które dopiero zaczynają tworzyć kwiatostan, aby dłużej cieszyć oko pięknem ich kwiatów.

UWAGA – sok guzmani zawiera substancje mogące wywoływać podrażnienia skóry.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony