Kwiaciarnia internetowa Wrocław

Guzmania

Guzmania

Egzotyczna roślina należąca do rodziny ananasowatych. Patrząc na jej nietypowe kwiaty i liście nie można wyobrazić sobie by należała do innej rodziny. Guzmania jest typowym epifitem – w warunkach naturalnych porasta konary drzew, aby mieć dostęp do światła oraz wody, którą gromadzi w lejkowatej podstawie rozety liściowej.

Wszystkie gatunki guzmani pochodzą z tropikalnej dżungli Ameryki Południowej.

Guzmania
Guzmania

Charakterystyka

Najczęściej uprawiane są mieszańce międzygatunkowe charakteryzujące się paskowanymi w poprzek, błyszczącymi, długimi liśćmi oraz kwiatami w jaskrawych barwach. W rzeczywistości to co często brane jest za cześć kolorowego kwiatu to tylko przykwiatki, kwiat właściwy znajduje się w centrum i kwitnie pod koniec zimy.

W zależności od gatunku rozety guzmani mogą osiągać 50cm średnicy i wysokości. Pojedyncza rozeta po przekwitnięciu rośnie 2-3 lata po czym stopniowo zamiera wydając odrosty.

Stanowisko

Jasne aż do półcienistego. Guzmanię najlepiej umieścić na parapecie okna wschodniego lub zachodniego, lub w pobliżu okna południowego. Roślina najlepiej rozwija się w tropikalnym oknie kwiatowym. Wymaga ciepłego oraz wilgotnego powietrza.

Podlewanie

W okresie wzrostu, czyli od marca do sierpnia wlewamy wodę po liściach do środka rozety. Poziom wody w lejku powinien wynosić ok 2,5 cm. W doniczce utrzymujemy średnią wilgotność podłoża. Nadmierne podlewanie rośliny sprzyja gniciu korzeni.

Guzmania lubi wilgotne powietrze, jednak nie należy jej zraszać. Roślinę można ustawić na podstawce wypełnionej kamieniami zalanymi wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza.

Nawożenie

W okresie wzrostu nawozimy raz na 2-3 miesiące używając nawozu mineralnego o niskim stężeniu. W okresie kwitnienia nawożenie jest zbyteczne.

Podłoże

Podłoże powinno stanowić mieszankę uniwersalnej ziemi ogrodniczej z dużą zawartością torfu wysokiego.

Rozmnażanie

Rozmnażanie z nasion jest trudne, ponieważ kiełkują po bardzo długim czasie. Znacznie łatwiej jest rozmnożyć guzmanię z odrostów tworzących się wokół kwitnącej rośliny. Młode odrosty oddzielamy delikatnie i sadzimy do niedużych doniczek.

Uwagi

Sok guzmani zawiera substancje mogące wywoływać podrażnienia skóry.

  • Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!

  • Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł

  • Wygodne i szybkie formy płatności