Treść główna

Poradnik

Cyklamen perski

Cyclamen persicum

Potocznie nazywany fiołkiem alpejskim, choć nie jest to właściwe, ponieważ z fiołkami cyklamen nie ma nic wspólnego. Uprawiany i lubiany od wielu lat dzięki swoim kwitnącym zimą kwiatom i fantazyjnie wybarwionym liściom. Niestety wielu miłośnikom roślin domowych cyklameny sprawiają kłopot, gdyż w krótkim czasie po przyniesieniu ze sklepu jej liście i kwiaty zwieszają się. Aby tego uniknąć należy roślinę stopniowo aklimatyzować do warunków mieszkaniowych i zapewnić jej chłodne miejsce.

Cyklamen perski pochodzi z Grecji i Bliskiego wschodu, rośnie w górskim obszarze śródziemnomorskim.

Cyklamen perski w środowisku naturalnym
Cyklamen perski w środowisku naturalnym

Charakterystyka

Bulwiasta roślina o charakterystycznych owalnych, marmurkowatych liściach osadzonych na mięsistych, dość łamliwych ogonkach. Kwiaty występują w rozległej gamie kolorystycznej – od białych do fioletowych, czasem dwubarwne lub o postrzępionych płatkach. Kwitnie od września do kwietnia. Wysokość rośliny to 30-40 cm, razem z kwiatami. Występują również mieszańce miniaturowe wysokości 15-20 cm.

Stanowisko

Przez cały rok jasne i chłodne, najlepiej ok 16ºC. Zapewniając jej chłodniejsze warunki będziemy mogli dłużej cieszyć się jej kwitnieniem (ok. 8-10 tygodniu, w warunkach ciepłych ok 3-5 tygodni). W wyższych temperaturach również szybko mogą zamierać liście. Stanowisko w mieszkaniu ma drugorzędne znaczenie względem temperatury, można więc umieścić ją w dowolnym miejscu.

Podlewanie

Podczas kwitnienia podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Należy jednak uważać, aby podczas podlewania nie moczyć kwiatów, liści i bulw. Najlepiej podlewać cyklamen poprzez nalanie wody do podstawki lub umieszczenie doniczki na krótki czas w pojemniku z wodą.

Nawożenie

Przed oraz w trakcie kwitnienia nawozimy raz na 2 tygodnie mieszkanką nawozów z dużą zawartością potasu. Nawóz podajemy podczas podlewania.

Podłoże

Zaleca się stosowanie uniwersalnych mieszkanek ziemi ogrodniczek z dużym udziałem torfu wysokiego i gliny.

Przesadzanie

Po całkowitym zwiędnięciu liści roślinę przechowujemy w chłodnym miejscu aż do jesieni. Po tym okresie należy przesadzić bulwę tak aby lekko wystawała ponad powierzchnię podłoża. Dzięki takiemu zabiegowi roślina powinna zakwitnąć raz jeszcze. Niestety często cyklameny traktowane są jako rośliny jednego kwitnienia i po przekwitnięciu wyrzucane.

Uwagi

Więdnące liście i przekwitłe kwiaty należy usuwać wraz z ogonkami, wyrywając je z bulwy.

Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony